۰۵ دی

جوملا را بهتر بشناسیم !

جوملا از واژه‌ای در زبان سواحیلی است که به معنی «جملگی» یا «همگی» و همچنین «همگی باهم» گرفته شده است.

جوملا (Joomla) نام یک سیستم مدیریت محتوای آزاد و متن باز (Open Source)است که مخصوص انتشار محتوای وب است. جوملا در یک سیستم نرم افزاری تحت وب که می‌تواند به طور مستقل از سیستم مدیریت محتوا استفاده شود. جوملا به زبان پی‌اچ‌پی نوشته شده‌است و از پایگاه دادهٔ مای‌اس‌کیوال استفاده می‌کند.

قابلیت‌های جوملا شامل بارگذاری موقت در حافظه برای افزایش کارایی (caching)، ایجاد فهرست خودکار، ارسال خبر از طریق قالبRSS، ارائهٔ نسخه قابل چاپ، ایجاد بخش‌های خبری، تالار گفتگو، نظر سنجی، تقویم و پشتیبانی از زبان‌های متعدد (از جمله فارسی) است.

علاوه بر امکانات پایه، افزونه‌هایی (شامل کامپوننت، ماژول، پلاگین، قالب، بسته زبان) هستند که به امکانات جوملا می‌افزایند. بیش از ۱۰٬۲۰۰ افزونهٔ رایگان و تجاری در شاخهٔ رسمی افزونه‌های جوملا وجود دارد.

ویژگیهای جوملا

  • جمله سهولت در استفاده
  • انعطاف پذیری
  • به روز رسانی
  • امنیت مناسب
  • رایگان بودن آن
  • حل متن باز (open source) بودن جوملا

تعداد کاربران زیاد جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیستم های مدیریت محتوی نیز محسوب شود، به صورت روزانه بیش از هزاران برنامه نویس و دولوپر در حال کار با جوملا هستند. مشکلات و یا حفره های امنیتی احتمالی در هسته جوملا پیش از آن که توسط هکرها و خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی بسیار بزرگ جوملا آن را شناسایی و به سرعت به روز رسانی می کنند.

تاکنون برای جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما اجازه می دهد در طراحی سایت امکانات زیادی پیش روی خود داشته باشید.

دیدگاه بگذارید